K.

Kredyt hipoteczny a rozwód. Co się stanie z kredytem po ustaniu małżeństwa?

Krótko odpowiadając na pytanie postawione w tytule: nic. Banku zasadniczo nie interesuje stan cywilny osób, które zaciągnęły u niego kredyt hipoteczny. Orzeczenie rozwodu nie ma znaczenia dla banku, który nadal oczekuje, że byli małżonkowie będą razem ponosić odpowiedzialność za spłatę kredytu hipotecznego. Nie oznacza to jednak, że obecni lub byli małżonkowie nie mogą z tym już nic zrobić. Istnieją różne ścieżki formalne, które pozwalają jednemu lub obu małżonków uwolnić się od kredytu po rozwodzie, jednak wymaga to współdziałania i najczęściej zgody zainteresowanego banku.

Czytaj dalej
J.

Jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy o rozwód? Wgląd do dokumentów, pism oraz nagrań z rozprawy

Rozwód to trudne doświadczenie, wymagające nie tylko emocjonalnego, ale często również prawnego zaangażowania. W tym wpisie przedstawimy jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy w trakcie trwającego rozwodu, w tym dokumentów i nagrań z rozpraw.

Czytaj dalej
A.

Alimenty na dziecko w wyroku rozwodowym. Praktyka sądowa w Krakowie

W czasie trwania postępowania rozwodowego jedną z głównych kwestii, w których spierają się małżonkowie jest kwestia wysokości alimentów, które rodzic, który po rozwodzie pozostanie bez dziecka, miałby na to dziecko płacić. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższe alimenty istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc zwiększyć szanse uzyskania korzystnego dla nas skutku procesowego.

Czytaj dalej
D.

Dowody zdrady w sprawie o rozwód

Kwestia udowodnienia winy współmałżonkowi w sprawie rozwodowej jest często spotykana, a najczęściej, gdy z rozpadem małżeństwa wiąże się zdrada współmałżonka. Jeżeli jednak chcemy uzyskać wyrok, który byłby w tym względzie dla nas korzystny, to musimy oczywiście tą winę, a w tym przypadku zdradę udowodnić, co nie jest już takie proste. W tym artykule podsuniemy kilka pomysłów jak się za to zabrać i co zrobić, by polepszyć swoją sytuację procesową.

Czytaj dalej
R.

Rozwód bez orzekania o winie w Krakowie. Co warto wiedzieć?

Rozwód bez orzekania o winie, określany też często jako rozwód za porozumieniem stron, ma swoje wady i zalety, chyba mimo wszystko tych zalet jest więcej, aczkolwiek każdy powinien przed złożeniem pozwu zastanowić się co będzie dla niego najlepsze. To nad czym małżonek powinien się zastanowić składając pozew o rozwód bez orzekania o winie, to kwestia tego, czy jest świadomy tego, że takie orzeczenie może mu w przyszłości zamknąć drogę do uzyskania alimentów od byłego małżonka, gdyby jego sytuacja życiowa się w znacznym stopniu pogorszyła. Ważne jest również, zwrócenie na pewne kwestie związane z brakiem orzeczenia winy pod kątem tego, czy zamierzamy prowadzić postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa przed sądem kościelnym.

Czytaj dalej
O.

Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (OZSS). Czym jest, jak przygotować się na badanie

OZSS to zespół biegłych, który może być wezwany przez sąd w celu zasięgnięcia opinii w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych. W skład zespołu wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, m.in. psychologii, pedagogiki, medycyny, psychiatrii i innych. Zadaniem OZSS jest sporządzanie opinii na zlecenie sądu m.in. w sprawach rodzinnych. Wynik opinii poprzedzony jest badaniami małżonków i ich dzieci.

Czytaj dalej
I.

Ile trzeba czekać na zakończenie sprawy rozwodowej w Krakowie?

Krótko rzecz ujmując: na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się z reguły od 3 do 6 miesięcy. Jeżeli sprawa jest prosta to najczęściej kończy się ona w tym okresie. Jeżeli postępowanie dowodowe wymaga przeprowadzania większej ilości dowodów, np. przesłuchania znacznej ilości świadków lub pozyskania opinii biegłych, to sprawa może potrwać nawet kilka lat.

Czytaj dalej
K.

Kiedy sąd uzna małżonka za winnego rozpadu małżeństwa? Przykłady z omówieniem

Rozwód jest trudnym doświadczeniem dla każdej osoby, a kiedy dochodzi do takiej sytuacji, często pojawiają się pytania na temat tego, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. W Polsce, sąd orzekający o rozwodzie może ustalić, który z małżonków jest winny rozkładu pożycia lub stwierdzić, że nikt nie jest winny. W tym artykule przedstawimy przykłady sytuacji, w których sąd może uznać małżonka za winnego rozpadu związku.

Czytaj dalej
I.

Ile kosztuje rozwód? Koszty rozwodu w 2024 roku

Każdy rok przynosi coraz więcej rozwodów w Polsce, co niestety przekłada się na zwiększoną liczbę spraw rozwodowych w sądach. Konsekwencją tego jest nie tylko wydłużenie czasu oczekiwania na termin rozprawy, ale także wzrost zainteresowania ludzi poszukujących informacji na temat kosztów procesu rozwodowego i usług prawnych. Przygotowaliśmy szczegółowe informacje na ten temat, aby pomóc w podjęciu najlepszych decyzji w trudnym czasie rozstania.

Czytaj dalej