J.

Jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy o rozwód? Wgląd do dokumentów, pism oraz nagrań z rozprawy

Rozwód to trudne doświadczenie, wymagające nie tylko emocjonalnego, ale często również prawnego zaangażowania. W tym wpisie przedstawimy jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy w trakcie trwającego rozwodu, w tym dokumentów i nagrań z rozpraw.

Czytaj dalej
P.

Porozumienie rodzicielsko-wychowawcze. Czym jest plan wychowawczy i jak go napisać

Porozumienie rodzicielsko – wychowawcze jest rodzajem umowy pomiędzy rodzicami dotyczącej tego, w jaki sposób ma wyglądać opieka i wychowanie dziecka przez rozwiedzionych już małżonków po rozwodzie. Jest to stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie przez rodziców, ale na pewno warte polecenia.

Czytaj dalej
Z.

Zabezpieczenie alimentów, czyli alimenty w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Praktyka krakowska

Małżonek ma prawo żądać w pozwie rozwodowym, by pieniądze na dziecko były mu wypłacane już od momentu wszczęcia postępowania w sprawie o rozwód. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla małżonka, pod którego pieczą pozostaje dziecko w chwili rozstania, gdyż nie musi czekać na alimenty do momentu wydania wyroku rozwodowego (co może trwać przecież nawet i trzy lata, zwłaszcza w postępowaniach, gdy chcemy orzeczenia winy współmałżonka), ale możemy uzyskiwać na dziecko kwoty w ramach właśnie zabezpieczenia.

Czytaj dalej
A.

Alimenty na dziecko w wyroku rozwodowym. Praktyka sądowa w Krakowie

W czasie trwania postępowania rozwodowego jedną z głównych kwestii, w których spierają się małżonkowie jest kwestia wysokości alimentów, które rodzic, który po rozwodzie pozostanie bez dziecka, miałby na to dziecko płacić. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższe alimenty istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc zwiększyć szanse uzyskania korzystnego dla nas skutku procesowego.

Czytaj dalej
D.

Dowody zdrady w sprawie o rozwód

Kwestia udowodnienia winy współmałżonkowi w sprawie rozwodowej jest często spotykana, a najczęściej, gdy z rozpadem małżeństwa wiąże się zdrada współmałżonka. Jeżeli jednak chcemy uzyskać wyrok, który byłby w tym względzie dla nas korzystny, to musimy oczywiście tą winę, a w tym przypadku zdradę udowodnić, co nie jest już takie proste. W tym artykule podsuniemy kilka pomysłów jak się za to zabrać i co zrobić, by polepszyć swoją sytuację procesową.

Czytaj dalej
R.

Rozwód bez orzekania o winie w Krakowie. Co warto wiedzieć?

Rozwód bez orzekania o winie, określany też często jako rozwód za porozumieniem stron, ma swoje wady i zalety, chyba mimo wszystko tych zalet jest więcej, aczkolwiek każdy powinien przed złożeniem pozwu zastanowić się co będzie dla niego najlepsze. To nad czym małżonek powinien się zastanowić składając pozew o rozwód bez orzekania o winie, to kwestia tego, czy jest świadomy tego, że takie orzeczenie może mu w przyszłości zamknąć drogę do uzyskania alimentów od byłego małżonka, gdyby jego sytuacja życiowa się w znacznym stopniu pogorszyła. Ważne jest również, zwrócenie na pewne kwestie związane z brakiem orzeczenia winy pod kątem tego, czy zamierzamy prowadzić postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa przed sądem kościelnym.

Czytaj dalej
R.

Rozwód z powodu alkoholizmu

Problem z alkoholem często jest częstą przyczyną rozwodów pomiędzy małżonkami. Najczęściej małżonkowie jednak decydują się na rozwód bez orzekania o winie, gdyż nie chcą omawiać tego problemu na forum publicznym przed sądem, bądź wracać do przykrych spraw z tym związanych. Najczęściej wtedy można się spotkać z powództwami, gdzie pokrzywdzony małżonek pisze o niezgodności charakterów pomiędzy rozwodzącymi się stronami. Jest to oczywiście jedna z dróg, by rozstać się z małżonkiem, choć trzeba pamiętać, że alkoholizm często jest zawinioną przyczyną rozpadu małżeństwa, a rozwód z powodu alkoholizmu może się skończyć orzeczeniem o winie.

Czytaj dalej