J.

Jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy o rozwód? Wgląd do dokumentów, pism oraz nagrań z rozprawy

Rozwód to trudne doświadczenie, wymagające nie tylko emocjonalnego, ale często również prawnego zaangażowania. W tym wpisie przedstawimy jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy w trakcie trwającego rozwodu, w tym dokumentów i nagrań z rozpraw.

Czytaj dalej
P.

Porozumienie rodzicielsko-wychowawcze. Czym jest plan wychowawczy i jak go napisać

Porozumienie rodzicielsko – wychowawcze jest rodzajem umowy pomiędzy rodzicami dotyczącej tego, w jaki sposób ma wyglądać opieka i wychowanie dziecka przez rozwiedzionych już małżonków po rozwodzie. Jest to stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie przez rodziców, ale na pewno warte polecenia.

Czytaj dalej
D.

Dowody zdrady w sprawie o rozwód

Kwestia udowodnienia winy współmałżonkowi w sprawie rozwodowej jest często spotykana, a najczęściej, gdy z rozpadem małżeństwa wiąże się zdrada współmałżonka. Jeżeli jednak chcemy uzyskać wyrok, który byłby w tym względzie dla nas korzystny, to musimy oczywiście tą winę, a w tym przypadku zdradę udowodnić, co nie jest już takie proste. W tym artykule podsuniemy kilka pomysłów jak się za to zabrać i co zrobić, by polepszyć swoją sytuację procesową.

Czytaj dalej
O.

Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (OZSS). Czym jest, jak przygotować się na badanie

OZSS to zespół biegłych, który może być wezwany przez sąd w celu zasięgnięcia opinii w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych. W skład zespołu wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, m.in. psychologii, pedagogiki, medycyny, psychiatrii i innych. Zadaniem OZSS jest sporządzanie opinii na zlecenie sądu m.in. w sprawach rodzinnych. Wynik opinii poprzedzony jest badaniami małżonków i ich dzieci.

Czytaj dalej
R.

Rozwód z powodu alkoholizmu

Problem z alkoholem często jest częstą przyczyną rozwodów pomiędzy małżonkami. Najczęściej małżonkowie jednak decydują się na rozwód bez orzekania o winie, gdyż nie chcą omawiać tego problemu na forum publicznym przed sądem, bądź wracać do przykrych spraw z tym związanych. Najczęściej wtedy można się spotkać z powództwami, gdzie pokrzywdzony małżonek pisze o niezgodności charakterów pomiędzy rozwodzącymi się stronami. Jest to oczywiście jedna z dróg, by rozstać się z małżonkiem, choć trzeba pamiętać, że alkoholizm często jest zawinioną przyczyną rozpadu małżeństwa, a rozwód z powodu alkoholizmu może się skończyć orzeczeniem o winie.

Czytaj dalej