J.

Jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy o rozwód? Wgląd do dokumentów, pism oraz nagrań z rozprawy

Rozwód to trudne doświadczenie, wymagające nie tylko emocjonalnego, ale często również prawnego zaangażowania. W tym wpisie przedstawimy jak uzyskać dostęp do akt własnej sprawy w trakcie trwającego rozwodu, w tym dokumentów i nagrań z rozpraw.

Czytaj dalej
J.

Jak wygląda rozprawa rozwodowa? Praktyczny przewodnik – rozwód krok po kroku

Gdy wybieramy się na naszą sprawę rozwodową często nie wiemy do końca jak to wygląda, jak należy się zachować, co nam wolno, a czego nie wolno. Zauważalne jest, że dla rozwodzących się małżonków jest to zawsze bardzo stresujące i przed rozprawą pada mnóstwo pytań, czego małżonek/świadek może się tam spodziewać i temu też poświęcony jest ten wpis.

Czytaj dalej
I.

Ile trzeba czekać na zakończenie sprawy rozwodowej w Krakowie?

Krótko rzecz ujmując: na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się z reguły od 3 do 6 miesięcy. Jeżeli sprawa jest prosta to najczęściej kończy się ona w tym okresie. Jeżeli postępowanie dowodowe wymaga przeprowadzania większej ilości dowodów, np. przesłuchania znacznej ilości świadków lub pozyskania opinii biegłych, to sprawa może potrwać nawet kilka lat.

Czytaj dalej
K.

Kiedy sąd uzna małżonka za winnego rozpadu małżeństwa? Przykłady z omówieniem

Rozwód jest trudnym doświadczeniem dla każdej osoby, a kiedy dochodzi do takiej sytuacji, często pojawiają się pytania na temat tego, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. W Polsce, sąd orzekający o rozwodzie może ustalić, który z małżonków jest winny rozkładu pożycia lub stwierdzić, że nikt nie jest winny. W tym artykule przedstawimy przykłady sytuacji, w których sąd może uznać małżonka za winnego rozpadu związku.

Czytaj dalej