Inicjowanie postępowania rozwodowego może budzić wiele pytań i wątpliwości, w tym jedno z najczęściej zadawanych: czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew o rozwód? Chociaż odpowiedź może się różnić w zależności od jurysdykcji (tj. właściwego sądu w sytuacji gdy nasz małżonek jest obcokrajowcem) i konkretnych okoliczności sprawy, istnieją pewne aspekty prawne i strategiczne, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zainicjowaniu procesu rozwodowego. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej, jak fakt bycia stroną powodową lub pozwaną może wpłynąć na przebieg sprawy rozwodowej.
Czytaj dalejZabezpieczenie alimentów, czyli alimenty w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Praktyka krakowska
Małżonek ma prawo żądać w pozwie rozwodowym, by pieniądze na dziecko były mu wypłacane już od momentu wszczęcia postępowania w sprawie o rozwód. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla małżonka, pod którego pieczą pozostaje dziecko w chwili rozstania, gdyż nie musi czekać na alimenty do momentu wydania wyroku rozwodowego (co może trwać przecież nawet i trzy lata, zwłaszcza w postępowaniach, gdy chcemy orzeczenia winy współmałżonka), ale możemy uzyskiwać na dziecko kwoty w ramach właśnie zabezpieczenia.
Czytaj dalejAlimenty na dziecko w wyroku rozwodowym. Praktyka sądowa w Krakowie
W czasie trwania postępowania rozwodowego jedną z głównych kwestii, w których spierają się małżonkowie jest kwestia wysokości alimentów, które rodzic, który po rozwodzie pozostanie bez dziecka, miałby na to dziecko płacić. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższe alimenty istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc zwiększyć szanse uzyskania korzystnego dla nas skutku procesowego.
Czytaj dalej